а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петина

Вид збор: Број
Ранг: 19199
Пет лица од мажи или мажи и жени.
Англиски: five
Примери:
Низ селото поминаа петина војници.
петина браќа и шест братучеди
Петина полицајци настрадаа во судирите со демонстрантите.
Изрази
(посл.) Петина петина (и тетина Петка) не чекаат.