а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петица

мн. петици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3775
1. Задниот дел од стапалото.
Англиски: heel Албански: thembër
Употреба: Анатомија
Примери:
Го доболеле петиците.
Гази на петици.
(разг.) Од глава до петици, од врв глава до петици.
(коса) до петици
2. Долниот дел на чорап или чевол.
Англиски: heel Албански: thembër
Примери:
голи петици
искинати петици
Изрази
Му слегло срцето в петици - многу се исплашил.
Тој му е (му оди) по петиците - го следи насекаде.
(книж.) Ахилова петица - слаба точка.