а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петиција

мн. петиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25556
Официјална колективна молба, во писмена форма, упатена до највисоките органи на власта, до владата итн.
Англиски: petition
Употреба: Административен термин