а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петка

мн. петки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5375
1. цифрата 5
Англиски: five Албански: pesë
Примери:
Стави уште една петка.
2. Име на автобус, трамвај и др.
Англиски: five Албански: emër
Употреба: Разговорно
Примери:
Петката уште не дошла?
3. Оценка за одличен успех во основното и средното училиште.
Албански: shkëlqyeshëm
Употреба: Образование
Примери:
Сите оценки му се петки.
4. Оценка за неположен испит во вишите и високите школи, универзитети и сл.
Албански: shumë dobët
Употреба: Образование
Примери:
Колку? - паднав, петка ми пиша.
5. Карта за играње, со вредност 5.
Албански: pesë
Примери:
Имаш две петки, фрли ја едната.