а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петкратен

петкратни
Вид збор: Придавка
петпати повторен, петпати зголемен
Англиски: fivefold
Примери:
петкратен победник
петкратното убиство