а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петла

петлаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 45835
1. запетлува
Англиски: button Албански: kopsit, mbërthen
2. (се петла) се закопчува, се запетлува
Англиски: button Албански: kopsit, mbërthen