а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петле

мн. петлиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6702
1. петел
Англиски: cock Албански: gjel i vogël
Употреба: Деминутив , Зоологија
Примери:
кусо петле
(разг.) Не му пее петлето; ако ти пее петлето.
2. На пушка, револвер - дел од ударниот механизам што служи за отпуштање на ударната игла.
Англиски: cock Албански: shkrep, gjel
Употреба: Воен термин
3. Наполеон
Англиски: Napoleon Албански: Napoleon
Употреба: Историја , Разговорно
4. Лижавче од карамел во таква форма.
Англиски: candy cane Албански: lëpijëse në formë gjeli
Употреба: Гастрономија
Примери:
Шеќерни петлиња.