а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петно

мн. петна
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19860
1. пега
Англиски: stain Албански: njollë, nishan
Употреба: Книжевен збор
2. срам
Англиски: stigma Албански: turp, mbarre, njollë
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
(разг.) Фрла петно врз нешто.