а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петролен

петролна
Вид збор: Придавка
Од петролеј или во врска со петролеј.
Примери:
Петролејски извори.
Изведенки
петролејски прид.