а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петролеј

(едн.) петролејот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23935
1. Густа жолтеникава течност што гори; суровина за добивање бензин и други деривати.
Англиски: petroleum Албански: petroleum, vajguri
Употреба: Хемија
2. Гас во течна состојба што се користи за осветлување.
Англиски: petroleum Албански: petroleum