а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петрохемија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Гранка на хемиската технологија што се занимава со индустриско производство на чисти хемикалии од нафта и од земен гас.
Англиски: petrochemistry
Употреба: Хемија
Изведенки
петрохемиски прид.
петрохемискиот