а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петти

петтиот
Вид збор: Број
Ранг: 7930
Што е по ред зад четвртиот, редна бројна придавка според бројот пет.
Англиски: fifth
Примери:
петто одделение
на петтиот колосек