а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пет

петте
Вид збор: Број
Ранг: 1008
1. Основен број за определена бројност, се бележи со бројката 5.
Англиски: five Албански: pesë
Примери:
Два по пет прави десет.
По пет за грош му оди.
пет-шест
петшеснаесет
пет-шеесет
пет-шестотини
пет-шест илјади
пет-шесмина
2. Количество 5 во членувана форма петте.
Англиски: five Албански: pesë
Примери:
пет пати
пет метра
пет динари
петте сестри
Во петте часот.
пет години
Изрази
(посл.) Пет стечи, пет испечи.
(разг.) Ни пет ни шест - без воздржување.
(разг.) Пет пари не дава - не му е гајле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК