а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пет

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење: пет од тоа што е означено во вториот дел од сложениот збор.
Примери:
петаголен, петаголник
петвековен, петгодишнина, петдневен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК