а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пехар

мн. пехари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14190
1. Сад за течност во конусна форма или во форма на голема чаша; обично се користи за пиење вино.
Англиски: cup Албански: kupë
Примери:
Пиеше од златен пехар.
2. Трофеј кој се користи како награда во спортски натпревари.
Англиски: cup Албански: trofe
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК