а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пецка

пецкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36680
1. боцка
Англиски: gibe
Употреба: Разговорно
Примери:
Ме пецка нешто во окото.
2. задева
Англиски: tease
Употреба: Разговорно
Примери:
Не го пецкај детето!