а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печал

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44444
печалба
Англиски: migration
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) „Печал“ од Кочо Рацин.
Изведенки
печала ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК