а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печатач

мн. печатачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36946
Апарат за печатење, компјутерска периферија.
Англиски: printer Албански: printer
Употреба: Информатика
Примери:
Ласерски колор-печатач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК