а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печиво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22617
1. Обично она што е месено и испечено.
Англиски: baked food Албански: ushqim i pjekur
Употреба: Гастрономија
Примери:
(нар. поез.) Умеала невеста печиво да суче.
2. производ од тесто
Англиски: bakery product Албански: produkt furre
Употреба: Гастрономија
Примери:
топло печиво
Изведенки
печивост прид.
печивоста