а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печка

мн. печки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4191
1. Направа за греење или готвење.
Англиски: oven Албански: koftor, shporet
Примери:
(разг.) Ја запалил печката.
железна печка, електрична печка, земјана печка
2. Направа за топење руда и др.
Англиски: blast furnace Албански: furrë martin
Употреба: Технологија
Примери:
Висока печка.
Мартенов(ск)а печка.