а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печурка

мн. печурки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4267
Организам сличен на ниско месесто растение без листови и цветови.
Латински: Fungus Англиски: mushroom Албански: këpurdhë
Употреба: Ботаника
Примери:
отровни печурки
свежа печурка
печурка за јадење
сос од печурки
Изведенки
1. печурче ср.
мн. печурчиња
дем.
2. печурчица ж.
мн. печурчици
дем.