а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печурка

мн. печурки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4210
Организам сличен на ниско месесто растение без листови и цветови.
Латински: Fungus Англиски: mushroom Албански: këpurdhë
Употреба: Ботаника
Примери:
отровни печурки
свежа печурка
печурка за јадење
сос од печурки
Изведенки
1. печурче ср.
мн. печурчиња
дем.
2. печурчица ж.
мн. печурчици
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК