а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пешак

мн. пешаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10866
1. Лице што оди пеш.
Англиски: pedestrian Албански: këmbësor
2. војник од пешадијата
Англиски: infantryman Албански: infanterist, këmbësor
Употреба: Воен термин
3. фигура во шахот - пион
Англиски: pawn Албански: pion