а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пешачи

пешачат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12609
Се движи, оди пеш.
Англиски: walking Албански: ecë, shëtis
Примери:
Луѓето пешачеа цел ден.
Изведенки
пешачење ср.