а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пешкеш

мн. пешкеши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51719
дар, подарок
Англиски: gift Турски: peşkeş
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) Браќа ти дошле, пешкеш ти донесле.