а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пешник

мн. пешници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14494
Пченичен леб со тркалезна форма потквасен со маја.
Англиски: corn bread Албански: lloj buke
Употреба: Гастрономија
Примери:
Му клале во торбата два пешника леб.
препечен пешник
топли пешници
Изрази
Денеска лешник, утре пешник! - благослов за поголем бериќет, благодат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК