а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пештемалџија

мн. пештемалџии
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што правел или продавал пештемали, пешкири за амамите.
Англиски: towel maker Турски: peştamalcı Албански: peshtemallxhi
Употреба: Архаизам
2. Лице во амамот што им издавало пештемали на капачите.
Англиски: bath attendant Албански: beshtemallxhi, peshqirxhi
Употреба: Архаизам