а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пештера

мн. пештери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2476
Дупка, јама подземи или во планината, внатре.
Англиски: cave
Употреба: Геологија
Примери:
(разг.) Црвен прч во пештера лежи.