а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пештерен

пештерна
Вид збор: Придавка
Ранг: 20091
1. Што се однесува до пештера; што живее или се наоѓа в пештера.
Англиски: cave
Употреба: Геологија
Примери:
Пештерен свод.
Пештерни риби.
Пештерно езеро.
2. Што се однесува на времето кога луѓето живееле во пештери.
Англиски: cave
Употреба: Историја
Примери:
Пештерни луѓе.
Пештерска уметност.
Изведенки
пештерски прид.
пештерска