а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеш

Вид збор: Придавка
Ранг: 27126
Одејќи, чекорејќи се преместува од едно место на друго, се движи без превозно средство.
Англиски: walking
Примери:
одам пеш, одам пеша, одам пешо, одиме пеши
Сретнавме еден човек пеш, една жена пеша, едно дете пешо.
Децата патуваа пеш до училиште.
Пеш по светот.