а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеш

Вид збор: Придавка
Ранг: 29809
Одејќи, чекорејќи се преместува од едно место на друго, се движи без превозно средство.
Англиски: walking
Примери:
одам пеш, одам пеша, одам пешо, одиме пеши
Сретнавме еден човек пеш, една жена пеша, едно дете пешо.
Децата патуваа пеш до училиште.
Пеш по светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК