а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеш

Вид збор: Прилог
Ранг: 8050
Со нозе, без користење превозно средство.
Англиски: by foot
Употреба: Разговорно
Примери:
Оддалеку идел пеш.
(разг.) Одам пеш.
Пеш по светот.
Изведенки
пеша прил.
дијал.