а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пењавење

Вид збор: Именка, среден род
1. Му се јавува пена на устата.
Англиски: foam Албански: shkumim
2. се криви, се претргнува, се лигави
Англиски: sliming Албански: jargavel
Употреба: Иронично , Преносно значење