а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пењави

(се) пењават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 53841
1. (непреод.) се пени
Англиски: foam Албански: shkumon
Употреба: Преносно значење
2. Со пена на уста.
Албански: me shkum në gojë
Употреба: Преносно значење
Изрази
(посл.) Пењави се, не пењави се, пари сум дал, ќе те јадам.