а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиварница

мн. пиварници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30373
фабрика за пиво
Англиски: brewery
Примери:
Во завршна фаза е изградбата на погони за идната пиварница.