а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пивкање

мн. пивкања
Вид збор: Именка, среден род
1. Пиење, по малку.
Англиски: drinking Албански: pi nga pak
2. Глас од пиле.
Англиски: cheep Албански: zë zogëze
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК