а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пивка

пивкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Пие малку по малку.
Англиски: drink Албански: pij nga pak
2. За пиле, испушта глас.
Англиски: cheep Албански: piskamë zogëze