а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пивка

(едн.) пивката
Вид збор: Придавка
1. За вода - добра за пиење.
Англиски: drinkable
Примери:
пивка вода
2. За ракија, вино - вкусни за пиење.
Англиски: tasty
Примери:
пивка ракија
Изведенки
пивко прид.
(едн.) пивкото
Пример: пивко вино