а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пивне

пивнат; пивнав; пивнаа; пивнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13899
Испие малку течност.
Англиски: drink
Примери:
Пивнал малку винце.