а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пивски

пивскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18373
Што се однесува на пиво, што е наменет за пиво.
Примери:
Пивско шише.
Пивски чаши.
Изрази
Пивски квасец - вид габичка за производство пиво.