а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пигментира

пигментираат; пигментирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави боја со пигмент; обои, бои со пигмент.
Англиски: pigment
Примери:
Кај бремените жени се појавува една бела линија која се нарекува линеа негра и најчесто се протега над папокот и честопати пигментира и потемнува.
Кожата на рацете полесно се збрчкува и пигментира.