а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пигмент

мн. пигменти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23057
1. Материја во животинскиот и растителниот организам што им придава боја на ткивата на тој организам.
Англиски: pigment Албански: pigment
Употреба: Биологија
Примери:
Хлорофилот е најважен растителен фотосинтетски пигмент со зелена боја.
2. Обоена материја во форма на прав што се меша со вода да се добие определена боја.
Англиски: pigment Албански: pigment
Употреба: Хемија
Изведенки
пигментски прид.
пигментскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи