а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пигмеј

мн. пигмеи
Вид збор: Именка, машки род
1. Кепец, џуџе, човек со низок раст.
Англиски: pigmy Албански: pigme, xhuxh
2. ништожник
Англиски: nobody Албански: askushi
Употреба: Преносно значење
Изведенки
пигмеец м.
мн. пигмејци
дијал.
Пример: Од каде навираат тие пигмејци?