а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиедестал

мн. пиедестали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22147
1. Основа, подножје на споменик.
Англиски: pedestal Албански: piedestal, bazament
Употреба: Архитектура и градба
2. Високо, значајно место.
Англиски: pedestal Албански: piedestal
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој заслужува да биде на пиедесталот.
Секое време има пиедестал за одреден книжевен род.
Изрази
Стави / става на пиедестал - велича некого или нешто.