а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиеса

мн. пиеси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6338
Драмска или музичка творба.
Англиски: stage play Турски: piyes
Употреба: Сцена
Примери:
Која пиеса се дава вечерва во градскиот театар?