а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиетизам

(едн.) пиетизмот
Вид збор: Именка, машки род
Протестантско движење во 17 и 18 век што се одликува со длабока религиозност и активна помош кон ближниот.
Англиски: pietism
Употреба: Религија
Изведенки
пиетист м.
мн. пиетисти