а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пие

пијат, пијам; пив; пиел, пиев, пиеја
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 601
1. Голта течност.
Англиски: drink Албански: pi
Примери:
Пие вода, млеко, кафе, чај, лимонада.
(разг.) Во чаша да го пиеш.
2. Употребува алкохолни пијачки.
Англиски: drink Албански: pi
Примери:
Не пие и не пуши.
Јади, пиј, весели се.
3. се пијани
Англиски: get drunk Албански: pi, dehem
Примери:
Пиеше по цели денови.
(разг.) Пие како смок.
4. впива, шмука
Англиски: suck in Албански: thithë, pi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сува земја ја пие водата.
(разг.) Крвта ми ја пие.
5. Во здравици - испива во чест на некого или нешто.
Англиски: toast Албански: pi dolli
Примери:
Ја пијам оваа чаша за среќа и успеси на вашиот народ.
6. пуши
Англиски: smoke Албански: pi
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
Примери:
Пиеш тутун?
7. (се пие) Желба за пиење.
Англиски: thirst Албански: etje
Употреба: Безлично
Примери:
Ми се пие.
Изрази
(посл.) Не оди: буцни прачка, пиј вино.
(разг.) Јас пијам, ти се пијаниш.
(разг.) Кога ќе пиеме крчма (за аирлија)?