а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пизми

пизмат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23673
1. Мрази некој или нешто.
Англиски: hate Албански: urrej
Употреба: Архаизам
Примери:
Уште ли ќе ме пизмиш?
2. (се пизми) Се мрази еден со друг.
Англиски: hate Албански: urrej
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
(разг.) Се пизмат одамна двете фамилии.
Изрази
(посл.) Правината и кривината се пизмат.