а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пикаса

пикасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. забележува
Англиски: notice Албански: vërej
Употреба: Архаизам
Примери:
Го пикасале кога врвел преку мостот.
2. почувствува
Англиски: sense Албански: ndjej
Употреба: Архаизам
Примери:
Момчето ја пикасало работата и не пошло.