а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пикола

мн. пиколи
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид мала усна армоника.
Употреба: Музика и танц
2. Вид мала флејта, пиколо.
Англиски: piccolo Албански: pikola, flaut e vogël
Употреба: Музика и танц