а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пик

мн. пикови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34333
1. вид копје
Англиски: pique Албански: pike
2. Карта за играње со црн знак што личи на врв од копје.
Англиски: pique Албански: pike
Примери:
дама пик
3. Само во израз: има пик на него.
Англиски: pique Албански: pik
Употреба: Разговорно
Примери:
Му фрли пик – има желба да му се одмазди, да му напакости.